Panda velká

27. května 2008 v 18:51 | vedha |  Ohrožená zvířátka :-(
Panda velká
Původ: Centrální Čína
Výskyt: Hornaté oblasti(Sečuán, Tibet)
Hmotnost(volně žijící pandy): 80-125kg
Hmotnost(pandy v zoo): až 150kg
Délka těla: 160-190cm
Ocas: 10-15cm
Pohlavní dospělost: v 5.-6. roce
Počet mláďat: 1-2
HISTORIE:
O pandách psal už Marco Polo, když cestoval se svým otcem a strýcem v letech 1271-1295 na Kublajchánův dvůr, aby se zmínil o pandách zmínil v Knize o zázracích světa.
Podrobněji byla panda velká popsána roku 1869 zásluhou francouzského misionáře Armanda Davida. V roce 1895 se dostal ta zeď přísně střežené císařské obory(Non Hai-tsu…je to jižně od Pekingu), kde se dozvěděl o zvířatech, která ve volné přírodě již nežila a choval je už jenom císařská rodina(přesně to byla vdova po císaři-Cch´-si, která vládla v letech 1862-1908). Armand David si nechává od domorodců vyprávět o různých zvířatech, která ale nikdy neviděl živá(např.:ben-bej-šung = bílý medvěd). Nakonec ale zkupuje od domorodců několik kůží, které přivezli roku 1869 do Evropy. Černo-bílé kůže vyvolaly v Evropě veliký rozruch a ihned se o ně zajímají jak odborní zoologové tak i senzacechtiví cestovatelé.
Nato startuje několik expedic a mají jediný cíl: najít živého nositele této kůže. Žádná výprava ale neuspěla.
V navazujícím desetiletí se ale nedaří ohroženým druhům zvířat v Číně. Jelikož do Číny stále více proniká západní vliv vypukají
v letech 1900-1901 povstání a nepokoje. Za oběť nepokojům padají nejenom povstalci ale i pro svět dosud neznámé druhy zvířat z tajuplné obory Non-Hai-tsu. O jejich osud se pravděpodobně postarali vyhladovělí povstalci.
Roku 1936 se dva američtí přírodovědci(William Harkness a Flond Smith) rozhodli, že najdou tajemného ben-bej-šunga. Při této výpravě ale umírají. Protože ale Williamova manželka(Ruth harknessová) byla do přípravy a průběhu výpravy tolik zapálená, že se rozhodla pokračovat ve stopách svého manžela. Neúnavná Ruth a její odvážný tým překonávají mnoho nečekaných překážek ale nakonec se dočkají!!
V roce 1937 vidí živou pandu velkou! Pandu odchytnou a ihned převážejí do zoo v Chicagu. O jejích potřebách ani o životě nic nevíme a proto tato panda brzy umírá:-(
Ruth+její tým se tedy vydávají do stejných končin džungle a přivážejí další pandu. Tento živočich s milým výrazem brzy populární.
A proto, když si Světový fond na ochranu zvířat vybíral logo stala se jím právě panda velká.
KDE PANDA ŽIJE?
Dříve byla panda rozšířena na jihu a jihovýchodě Číny, v sousední Barmě a v severním Vietnamu. Dnes je situace bohužel jiná: pandy obývají pouze bambusové porosty v horských lesích v oblastech Tibetu a Sečuánu.
Svůj revír si označují močí a škrábanci drápů. Překryvají-li se dvě teritoria sousedů, tak každý jedinec je navštěvuje v jinou dobu než ten druhý.
KOLIK JICH ŽIJE?
V letech 2002 a 2003 bylo při velmi důkladném sčítání zjištěno 1596pand. Optimistická jsou loňská sledování. Biologové z čínské akademie věd prováděli genetickou analýzu pandího trusu a vyšlo jim, že !ve volné přírodě by mohlo žít zhruba o jeden tisíc víc pand!
PROČ JICH JE TAK MÁLO?
Důvodů je několik. Určitý podíl má na tom změna podnebí a s tím spojenou změnu porostu. Ale největší vliv na to má rozpínavost místních obyvatel. Pro ně nechala čínská vláda původní biotop téměř vykácet. Během tzv. Velkého skoku(1958-1961) vydalo čínské vedení převratné vyhlášky. V jedné vyzvalo lovce, aby co nejrychleji vyhubili vlky, tygry, levharty a medvědy. U pandy velké vedení v poslední chvíli zmoudřelo a zabrzdilo hromadný lov. Avšak ochrana šla jenom tšžce provést, protože vláda si dala roku 1966 do plánu, že nechá zorat i sebemenší kousíček půdy i ve vyšších horských a podhorských oblastech. Malé kácení se ale proměnilo ve velkoplošné mýcení. Během 70. a 80. let bylo zlikvidováno téměř 50% původního porostu. Hlavně v 80. letech docházelo k četnému úhynu bambusového porostu.
Vláda se stále obhajovala nemizejícím hladem v některých oblastech a povolovala lov i ohrožených druhů zvířat. Kolik ale zvířat navíc postříleli pytláci, to nikdo neví.
Doslova za minutu dvanáct dostala čínská vláda opět rozum a vzpomněla si na světlé okamžiky v čínské vládě: vždyť první zákony na ochranu zvířat vydala právě Čína a to dynastie Čou a už v letech
1122-294př.n.l. kdy se Evropanům o podobných nařízeních ani nezdálo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vedha vedha | 27. května 2008 v 19:11 | Reagovat

Ta je tak sladká:-D škoda že je jich tak málo :-( hned bych si jednu vzala domů:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama